Skálavariációk IIk.
Plusszos gyakorlatok
Ennél a pontnál talán Elza módjára meg is pihenhetnék...
...ha nem volnék megalomániás és nem szállnának meg örökkön újabb és újabb gondolatrohamok. Valóban mindent kihoztunk a rendszerből? Természetesen nem! Jönnek a plusszos gyakorlatok!
Az ötlet első körben nagyon egyszerű: a skálavariációk nemcsak önmagukban, hanem összefűzve is gyakorolhatók. Nézzünk néhány jellegzetes és hasznos összefűzést!
-
00 + 000 - ahol láthatjuk, hogy egy dupla-, és tripla-képletet egyesítettünk. Nagyon hasznos, főként metronómmal már kezdőknél is!
-
000 + 0000 - tripla és quattro-képlet.
-
0000 + 00000 - quattro-, és kvintola képlet. Brutálisan nehéz még haladóknak is!
-
stb.
Szemléltetésképpen nézzük meg a 00 + 000 skálavariációt úgy, hogy mindegyik hang külön ujjat kap, ezáltal pedig kiváló, kezdő szintű ujjrendi gyakorlattá válik:
A plusszos gyakorlatok természetesen tovább folytathatók.
Az egyik jellemző képletet folyamatosan tanítom 2+3+4 néven. Az új rendszer szerinti meghatározása:
-
00 + 000 + 0000.
Nem, most nem a kultuszfilmről van szó...
...hanem arról, hogy a tripla-sorozattól felfelé bármelyik skálavariáció-csoportot kiemelhetjük és mátrixba, matematikailag is működő táblázatba helyezhetjük. Az alábbi mátrixban a quattro-sorozattal kísérletezhetünk. A 0000 variációt választottam kiindulópontként:
A mátrixban tetszőleges irányban és hosszban, akár végtelenítve is választhatunk ki útvonalakat, amelyek nyomvonalán a skálavariációkat egymással összefűzve játszhatjuk le, ez tehát az összefűzés egy további speciális lehetősége. A 1111 valójában haszontalan skálavariációt nyugodtan helyettesíthetjük az alap 0000 skálavariációval.