A zongora
A technikai mátrix
A Gyakorlási összegzés felvázolta a skálagyakorlatok csoportosítási szempontjait, amelyekből képesek voltunk levezetni a zongoránál felmerülő összes gyakorlási típust. Ismétlésképpen a fő csoportosítási szempontok a következők voltak:
-
Gyakorló kéz szerint
-
A skálák indítási iránya szerint
-
A kezek haladási iránya egymáshoz képest
-
A kezek függetlensége egymáshoz képest
-
A skálák terjedelme szerint
-
A gyakorlatok dinamikai jellege szerint
Amint már említettük, a konkrét gyakorlatok ezen fő katalogizáló szempontok kombinációi:
-
Billentési gyakorlatok
-
Skála
-
Skálavariáció
-
Kézfüggetlenítő gyakorlatok
-
Hangközgyakorlatok
-
Akkordgyakorlatok
-
Futam
-
Akkordfelbontás
-
Ujjlazítás
-
Ujjtágítás
-
Pozícionálás
-
Repetíció
-
Ujjrend átkötések
-
Kézkeresztezés
-
Dinamikai gyakorlatok
-
Állóképességi gyakorlatok
-
Pedálgyakorlatok
-
Csuklógyakorlatok
Nyilvánvalóan a konkrét gyakorlatok is továbbkombinálhatók egymással, akár többszörösen. Egyértelmű azonban, hogy sok esetben eme lehetőséget immanens módon tartalmazzák is, hiszen 1 skálagyakorlat egyúttal billentési gyakorlat és fordítva. Az evidenciáktól eltekintve képesek vagyunk a konkrét gyakorlatokat egyfajta mátrixtáblába rendezni, amely által 1 igen plasztikus, azaz rendkívül jól átlátható, rendszerszintű, tehát minden komponenst tartalmazó megjelenítést érünk el és amellyel akár számolhatunk is.
A betűk sajnos kicsik, hiszen nem lehet adott pixelszélesség figyelembevételével 18 sort egymás mellé és alárendezni kicsinyítés nélkül, ám nyilvánvalóan a 18 sor a fent ismertetett 18 db konkrét gyakorlattípust jelenti, még pedig a fenti sorrendben. A téma iránt érdeklődők a technikai mátrixot a szerzői jogok figyelembevételével letölthetik alább .xls formátumban:
Láthatjuk, hogy a tábla az összes konkrét gyakorlattípus egymással való párosításának lehetőségeit mutatja meg. Azonban a számolás előtt a legfontosabbakat meg is kell határoznunk, mert ezek a nyers matematikai végeredményeket befolyásolják, valójában jelentős mértékben szűkítik.
-
evidencia: ferde fekete vonal. Nincs értelme azonos konkrét gyakorlástípust egymással összepárosítani (például Billentés + Billentés).
-
evidencia: szürke tömb. Nincs értelme önmagával való kétszeres párosításnak, mert például Futam + Skálavariáció = Skálavariáció + Futam.
-
Bármennyi gyakorlatot is párosítunk egymással, 1 vagy több skálát (2. konkrét gyakorlástípus) mindig fel kell használnunk.
-
Nehézkes gyakorlatpárosítás például a Pedál és Csuklógyakorlatok egyesítése; ilyen és ehhez hasonló további evidenciák később lesznek részletezve.
Először is támadjunk neki a fenti színezett mátrixtáblának 1 kis matematikával!
Adott elméletileg 18 db konkrét gyakorlattípus.
-
A 1. evidencia a teljes konkrét gyakorlattípust végeredmény - 18 értékkel befolyásolja.
-
Az 2. evidencia a mindenkori kombinációs végeredményt végeredmény / 2 értékkel befolyásolja.
0. szint - elméleti megközelítés
-
A mátrixban 18 * 18 = 324 db színezetlen négyzet van. Ebből azonban lejön az 1. és a 2. evidencia által befolyásolt értékek: (324 - 18 = 306) / 2 = 153. Ez a szám a fehér négyzetek összmennyisége.
-
Ellenőrizzük le ezt a végeredményt! Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy a fehér négyzetek számát összeadjuk: 17 + 16 + 15 + 14 + 13 + 12 + 11 + 10 + 9 + 8 + 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 153.
1. szint - 2 konkrét gyakorlattípus kombinációja
-
A fenti, elméleti megközelítés végeredménye egyúttal megadta az 1. szint végeredményét is, ami 153. Tehát 2 konkrét gyakorlattípust ennyiféleképpen tudjuk egymással variálni.
2. szint - 3 konkrét gyakorlattípus kombinációja
-
3 konkrét gyakorlattípus párosításakor a (183 - 18 = 5814) / 2 képletet felhasználva 2907 lesz a végeredmény.
A logikát folytathatnánk (3. szint - 4 konkrét gyakorlattípus kombinációja), ám demonstrációnak ennyi most elég. Láthatjuk a logikusan összeillesztett gyakorlatkombinációk hatványozódását, amely mennyiségében és minőségében is messze felülmúlja az eddigi összes zongoraiskola színvonalát.
Itt és most bevezetőként és gondolatébresztőként 2 konkrét gyakorlattípus egyesítését mutatjuk meg. De ne felejtsük el, hogy ebből 1. kombinációs szinten 153 db lehet. Ezt a ksőbbiekben részletesen kidolgozzuk és evidenciák szerint pontosítjuk. A videókban az alapként felhasznált skála C-dúr.
Futam + Kézkeresztezés
Skála + Hangköz